افزونه وردپرس
افزونه وردپرس

آموزش نصب وردپرس به سبک آقای وردپرس

براي نصب ورد پرس شما به سرور لينوکس (ترجيحا آپاچي نسخه +2 ) با پشتيباني PHP و بانک MYSQL نياز داريد.

1- آخرين نسخه وردپرس را از سايت وردپرس .org دانلود کنيد و بعد از بازکردن فايل zip ، تمام فايل هاي داخل آن را به روي ريشه سرور خود منتقل کنيد.

2- حالا وارد پنل سرور سايت خود شويد و يک بانک MySQL مثلا بنام mybank و يک username و password براي بانک خود بسازيد و يوزر ساخته شده را به بانک خود وصل کنيد.
(توجه کنيد که در کنترل پنل سرور هايي که از cpanel استفاده ميکنند وقتي شما نام کاربري تان براي ورود به پنل مثلا macromediaX باشد و نام بانک خود را mybank گذاريد در نهايت نام بانک شما بصورت macromediax_mybank ميشود . همچنين نام کاربري شما نيز macromediax_username ميشود.)

3- وارد ريشه سايت خود شويد و فايل wp-config-sample.php را به wp-config.php تغيير نام دهيد. حال اين فايل را بازکنيد تا کمي تغييرش دهيم. در 4 خط آغازين اين فايل آدرس بانک mySQL شما قرار مي گيرد . خطوط مذکور در اين فايل در ابتدا بصورت زير است :

define('DB_NAME', 'wordpress'); // The name of the database

define('DB_USER', 'username'); // Your MySQL username

define('DB_PASSWORD', 'password'); // ...and password

define('DB_HOST', 'localhost'); // 99% chance you ...

 

شما بايد اطلاعات بانک خود را در اين فايل بجاي کلمات قرمز رنگ وارد کنيد که در مثالي که ما زديم فايل خطوط فوق بصورت زير در خواهند آمد:

define('DB_NAME', 'macromediax_mybank'); // The name of the database

define('DB_USER', 'macromediax_username'); // Your MySQL username

define('DB_PASSWORD', 'password'); // ...and password

define('DB_HOST', 'localhost'); // 99% chance you ...

توجه : در اکثر مواقع آدرس سرور همان localhost است . مگر اينکه سرور mySQL شما روي سرور لينوکس جاري نباشد که در آن حالت بايد آدرس سرور mySQL را بجاي localhost بنويسيد.

4- حال وارد صفحه اصلي سايت خود شويد. در صورتي که مشکلي تا اينجا وجود نداشته باشد يک جمله در صفحه اول سايت شما ديده ميشود که در انتهاي آن بايد روي لينک install php کليک کنيد تا نصب وردپرس آغاز شود .

5- در صفحه اي که ظاهر ميشود روي لينک First Step کليک کنيد تا عنوان سايت و ايميل خود را در نسخه اي که نصب ميشود تعيين کنيد. حالا دکمه continue to second step را بزنيد . نصب ورد پرس تمام شد!

6- در اين صفحه يک usernmame بنام admin و يک پسورد تصادفي به شما داده ميشود. روي لينک login کليک کنيد و با دادن user و pass وارد سايت شويد. اول از همه به بخش MyAccount که در بالاي سمت راست صفحه است برويد و پسورد خود را تغيير دهيد تا فراموش نکنيد.

7- براي اينکه هنگام آپلود عکس هايتان در وردپرس، برنامه اجازه write در دايرکتوري را داشته باشد بايد وارد کنترل پنل سايت خود شويد و در بخش filemanager به آدرس پوشه wp-content برويد و به اين پوشه Access بدهيد. ( عدد مقابل اين پوشه در پنل شما احتمالا 755 است که بايد با يک کليک به 777 تغييرش دهيد.)

8- خوب . حالا ميرسيم به آدرس دهي category ها و پست هايي که شما مينويسيد. وارد پنل wordpress شويد و به برگه options و سپس روزي زيربرگه PermaLink برويد. در اينجا نوع آدرس دهي صفحات شما مشخص ميشود که در حالت پيش فرض بصورت Domain.com/?p=123 ميباشد. يعني هر پست شما بصورت يک پارامتر مشخص ميشود. اين حالت براي موتور هاي جستحوگر چندان جالب نيست و پيشنهاد من استفاده از حالت Numeric و يا حالت category است که بايد خودتان حالت category را بسازيد .
در حالت category آدرس پست هاي شما بر اساس موضوع نوشته ها دسته بندي ميشود . مثلا بصورت domain.com/fashion/123 ميشود. براي اين حالت روي گزينه custom کليک کنيد و محل نوشتن متن آن را بصورت زير پر کنيد. در اين حالت آدرس هر پست با عنوان دسته بندي و سپس شماره پست مشخص ميشود.

/%category%/%post_id%

9- حال بايد تغييراتي که در انتهاي صفحه براي شما نوشته است را در فايل .htaccess ايجاد کنيد تا امکان تغيير آدرس مجازي URL ها که اصطلاحا به URL Rewriting معروف است فراهم شود.

 

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule . /index.php [L]

کدهاي فوق را در فايل .htaccess وارد کنيد.(اين فايل روي ريشه سرور است). حال امکان آدرس دهي بصورت دايرکتوري نيز در سرور فراهم شده است.

10- براي استفاده از قالب هاي جديد وردپرس به آدرس WordPress › Free WordPress Themes برويد و يک يا چند قالب را دانلود کنيد. فايل zip قالب را باز کنيد و پوشه قالب را در پوشه wp-content/themes آپلود کنيد. حال به صفحه کنترل پنل وردپرس خود رفته و روي presentation کليک کنيد . در صورتي که قالب را درست آپلود کرده باشيد thumbnail قالب در اين صفحه ديده ميشود . با کليک روي هر قالب ، قالب کل سايت شما عوض ميشود.

 

 

دریافت فایل

تیم آقای وردپرس

تیم تولید محتوا و پشتیبانی سایت آقای وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید